Press "Enter" to skip to content

XII Śląska Manifa – wierzymy kobietom!

W najbliższą niedzielę tj. 8 marca zapraszamy do Katowic na Śląską Manifę. Przemarsz pod hasłem Wierzymy kobietom ruszy z Rynku o godzinie 12:00.

Głosu kobiet często się nie słyszy lub nie słucha. Nie daje mu się wiary. Nie wierzy się opiniom kobiet, a nawet ich relacjom czy świadectwom własnych przeżyć. My wierzymy kobietom. Wierzymy,  gdy mówią, co czują i czego doświadczają. Wierzymy, że ich opinie są istotne same w sobie, bez żadnego <męskiego potwierdzenia słuszności>. Wierzymy w sprawczość działań kobiet. I wiemy, że będziemy żyć w lepszej rzeczywistości, gdy wszyscy i wszystkie uwierzymy kobietom. – mówi Agata Otrębska, członkini społeczności Śląskiej Manify.

To właśnie dzięki Manifom, dzień 8 marca stał się w Polsce rzeczywistym świętem kobiet. Jest to moment, w którym mówimy o naszych prawach, o tym, że jesteśmy dyskryminowane, mniej zarabiamy i jesteśmy obiektem przemocy.

W Polsce pierwsza manifa odbyła się 8 marca 2000 roku w Warszawie; na Śląsku i w Zagłębiu 8 marca 2006 roku. Tego dnia maszerujemy po to, aby zagarnąć miasto – symbolicznie i edukacyjnie. Manifa jest prawdziwą szkołą feminizmu. Od samego początku Manify były organizowane pod hasłami lewicowymi. Na transprentach niesiemy hasła: Wymawiamy służbę czy Solidarne w kryzysie, Solidarne w walce, które nawiązywały do kryzysu ekonomicznego, do prekaryzacji czy umów śmieciowych. Zaczęłyśmy głośno mówić, że neoliberalizm jest częścią opresji i idzie pod rękę z patriarchatem. Że nie godzimy się na świat, w którym zarówno kobiety, jak i mężczyźni są wartościowi tylko wtedy, kiedy przynoszą dochód brutto, czy netto. Naszym feministycznym celem jest stworzenie świata, w którym ludzie będą sprawiedliwie traktowani, będą czuć się bezpiecznie i będą spotykać się z szacunkiem – nie dlatego, że zarabiają wystarczająco dużo albo mają wystarczająco dobre wykształcenie – tylko dlatego, że są po prostu ludźmi. Niby proste, a wciąż rewolucyjne.

W tym roku, w programie XII Śląskiej Manify przewidziane są:

  • odczytanie manifestu Śląskiej Manify
  • przemówienia przedstawiające postulaty Śląskiej Manify
  • happening pt. „Wierzymy Kobietom” – performans bazujący na realnych historiach
  • przemarsz przez centrum Katowic w rytmie muzyki, feministycznych okrzyków i pieśni
  • wolny mikrofon – wypowiedzi manifestantek
  • w trakcie wydarzenia uczestniczkom i uczestnikom rozdawana będzie Manifówka – prasa jednodniowa obejmująca zbiór tekstów poświęconych prawom kobiet.

Trasa marszu XII Śląskiej Manify biegnie przez następujące punkty miasta: Rynek (plac pod Teatrem Śląskim) – ul. Mickiewicza – ul. Skargi – ul. Sokolska – Pl. Wolności (podwójne okrążenie) – ul. 3 Maja – ul. Stawowa – powrót ulicą Mickiewicza pod Teatr Śląski.

Więcej o XII Śląskiej Manifie: https://www.facebook.com/events/208322207027104/