Nowy numer Równości na temat ekologi jest już dostępny on-line.
Pracę nad tym numerem pisma rozpoczęliśmy, gdy w Polsce nie obowiązywał jeszcze stan epidemii. Kończyliśmy je, gdy WHO ogłosiło pandemię, a w kraju zaostrzano kwarantannę. Towarzyszyła nam wątpliwość, czy temat katastrofy klimatycznej nie zostanie zepchnięty ponownie na to wieczne „później”, bo „przecież teraz są ważniejsze sprawy do załatwienia”.
Mimo wszystko jednak powinniśmy pamiętać, że katastrofa ekologiczna nie poczeka, aż się na nią przygotujemy. Nie zniknie wtedy, gdy dookoła szaleje inna, epidemiologiczna katastrofa. Kryzys ekologiczny trwa już od dawna i wciąż powinniśmy myśleć nad tym, jak mu przeciwdziałać. Udowadniamy to na łamach „Równości”, pisząc o topniejących lodowcach w tekście Leszka Karlika, o palącym problemie śmieci Pawła Miecha, czy o smogu Marcelego Wójcika. Ekologia to naczynia połączone, jeden problem rodzi drugi, a ten następny i nie ma optymistycznych prognoz. Dla przykładu transformacja energetyczna, na którą ekipa rządząca nie bardzo ma pomysł, to problem nie tylko związany z klimatem czy szerzej ekologią, a dużo bardziej złożony. Urszula Kuczyńska pisze w swoim tekście o transformacji, która musi być sprawiedliwa społecznie i rzuca nowe światło na problem odejścia od węgla, krytycznie odnosi się również do dyskryminującego systemu wykorzystywania OZE. O samym węglu i górnictwie przeczytacie z kolei w artykule Barbary Słani. Nasz konsumpcyjny styl życia zostawia brudny i kłopotliwy ślad, czego jesteśmy coraz bardziej świadomi/e — pisze o tym Aleksandra Granat, zabierając nas w swym tekście do niedalekiej przyszłości, w którym trochę straszy, a trochę poucza.
Skoro już znamy problemy, z jakimi musimy się zmierzyć, sprawdźmy, jakie mamy możliwości radzenia sobie z nimi. Grzegorz Gajda podaje ekologiczne rozwiązania dla miast, niektóre na pozór zdają się być oczywiste, jednak z jakiś powodów nie zawsze są stosowane. Aleksandra Smętkiewicz pisze, co możemy zrobić z nadmiarem jedzenia, a Alicja Czerwińska uświadamia, jak nie paść ofiarą manipulacji informacją i jak świadomie dobrać zawartość swojego talerza. O ekościemach przeczytacie w tekście Katarzyny Rybiec, która uczula, czym w rzeczywistości jest lub być powinno eko. Agnieszka Lamek-Kochanowska pyta młodzieży: Mateusza Mertę i Macieja Pasierbskiego o ich zdanie na temat zmian klimatycznych. To właśnie ich przyszłość stawiamy pod znakiem zapytania. W „Równości” regularnie polecamy książki, w tym numerze Leopold Hess pisze o nie takiej już nowości: To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat Naomi Klein, a Bartosz Palocha przybliża nam Planetary citizenship — zapis rozmowy Hazel Henderson i japońskiego filozofa buddyjskiego, Daisaku Ikedy, która jeszcze nie została wydana w języku polskim. Nie mogło w tym numerze zabraknąć cyklu herstorycznego, dlatego Władysława Magiera opisuje postawę godną naśladowania –- postać Łucji Marii Monné, współzałożycielki cieszyńskiego oddziału Towarzystwa Ochrony Zwierząt oraz schroniska dla zwierząt. Numer wieńczy wiersz, który przemawia równie mocno, jak fakty.
Zależy nam, by nie straszyć, a uświadamiać. Świadome/i jesteśmy w stanie więcej zdziałać.